Arama
Ürün veya kategori adı arayabilirsiniz.

Merak Ettikleriniz

Kahvaltılıktan kaşık tatlısına...

Eskiden hatırlarım da annemin teyzesi Hayriye teyzemiz gelen misafirlere tatlı yerine reçel ikram ederdi. (Sanırım uzun süre dayanabilir olduğundan ) Ama marmelat ya da çilek reçeli gibi kahvaltılık reçellerden değil, büyük parçalı sert ve yapımı oldukça zahmet isteyen reçellerden.

Mevsim meyvelerinden hazırlanan bu reçellerin sunuluşu da yapılışı kadar ayrıntılıydı. Özel tepsilerde, özel kaşıklar ve özenle seçilmiş bardaklardaki su eşliğinde. Ben de bu güzel adeti yaşatmaya karar verdim. Sunumu biraz günümüze uyarlayıp biraz hafiflettim. Bir top dondurma üzerine kurutulmuş incir reçeli ya da bal kaymak reçeli gibi.. Bizim reçellerimizi alırken sadece kahvatı için değil tatlı alternatifini de değerlendirin.

Domatesin bir başka hali: Salça

Eskiden anneannelerimiz mevsiminde sebze tüketmeye alışmış, e malum çoluk çocuk kış mevsiminde daha bol vitaminli, lezzetli yesinler diye domates ve biberi sezonundayken salça yapıp kullanmaya başlamışlar. Ben de çocukluğumdan beri ekmek üstü salça yemeye bayılırım. Çocukluğumdaki o şahane lezzete yeniden kavuştum.

Meğer biz İstanbul’da hiç salça satın almamışız, yememişiz. Nasıl yaptıklarını sordum; öğrenmek günlerimi alsa da öğrendim. İşte buyrun sizinle de paylaşayım bizim salçaların zahmetli sırrını:

Özellikle domatesin ve olgunlaşmış kırmızı biberin çeşitli yöntemlerle koyulaştırılmış, konsantre edilmiş özüdür salça. Yemeklere lezzet ve kıvam vermek, yemeklerin gıda değerini arttırmak için başlanmış.

Öyle her domates her biber olmazmış; salça yapımında kullanılacak domates, ince kabuklu, etli, oldukça kırmızı, olgun olmalı. Domates suyu asidik olduğundan bakır ve demire tesir ederek zehirlenmeye sebep olur. Bu bakımdan salça yapımında oldukça dikkat edilmeli. Salça güneşte ve kaynatarak yapılmalı diyorlar.

Güneşte salça yapımı: Olgun domatesler yıkanır. Dilimlenir, hafifçe tuzlanıp küp ve fıçılara doldurularak, üzerleri örtülür. Arada sırada karıştırılarak bir iki gün bu halde bırakılır. Malum Mardin, Diyarbakır güneşi… Kevgirden geçirilerek kabuk ve çekirdeklerinden ayrılır. Süzülmüş domates ezmesi, geniş tepsilere dökülerek üzerine bir tülbent örtülür. Ara sıra tahta kaşıkla karıştırılır. Tuz eklenir ve güneşte iyice koyulaştıktan sonra çömleklere veya cam kavanozlara doldurulur.

Kaynatarak salça yapımı: Suyu sızdırılan domates ezmesi, kalaylı kazanlara konur. Ateşte pişirilerek yoğurt kıvamına gelinceye kadar pişirmeye devam edilir. Tahta kaşıkla devamlı karıştırılır. Hazırlanan salça, çömlek veya cam kaplara konur. Üzerine zeytinyağı dökülür. Böylece küf zararından korunmuş olur. Anlatılan salça yapma usulleri bizim ananevi salça yapma usulleridir.

Salçaya çeşitli baharat, tuz, şeker, yumurta katılmak suretiyle soslar yapılmaktadır. Soslar, salata ve bazı yemeklerin süslenmesinde kullanıldığı gibi ekmeğe sürerek de yenilebilir.