Andız Özü-140ml - Tahin & Pekmez
Andız Özü-140ml - Tahin & Pekmez

Andız Özü-100ml (HTPE016)

Fiyat : 179,40 TL(KDV Dahil)
179,40 TL 'den başlayan taksitlerle
Hatice Teyze Andız Özü Akdeniz'in yüksek rakımlı bölgelerinde yetişen ağaçlardan elde edilmektedir. Akdeniz'in yüksek rakımlı kirlilikten olabildiğince uzak ve doğal ortamında yetişen ağaçlardan elde edilen öz ve pekmezlerin tadı ve kaitesi bu nedenle muadillerinden ayrılmaktadır.
Yüksek rakım bulunan bölgelerde yetişen, andız ağacının kozalaklarından üretilen öz ve pekmeze andız özü veya pekmezi adı verilmektedir. Bilhassa Akdeniz Bölgesi pekmezi olarak anılan andız pekmezi, başta demir zenginliği olmak üzere içeriği ile yüzlerce faydaya sahiptir.
Andız özü, doğrudan andız ağacından elde edilir ve  zengin içeriğe sahip doğal bir besindir.
Andız özü / pekmezi, henüz olgunlaşmamış olan andız ağacı kozalaklarından yapılmaktadır. Kozalaklar toplandıktan sonra en az 2 gün bekletilir. Bu bekleme süresi boyunca kozalakların kabuk kısımları kurur. Kuruma işlemine bağlı olarak bekleme süresi değişir. Tamamen kuruduğundan emin olduktan sonra kozalaklar keserle kırılıp suyun içine atılır.
Su içerisinde 5 gün boyunca bekletilir. Sonrasında su süzülür ve elde edilen suyun kaynaması sağlanır. Kaynama işlemi düşük ısıda ve uzun zaman sürer. Kalan miktar tamamının 2/3’ü yoğunlaşmış hale geldiğinde, öz elde edilmiş olunur. Bu aşamada dibinin tutmaması için durmaksızın karıştırılır.
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR