Kinoa 250 gr. - Bakliyat
Kinoa 250 gr. - Bakliyat

Kinoa 250 gr. (HTBK022)

Fiyat : 95,00 TL(KDV Dahil)
95,00 TL 'den başlayan taksitlerle

Kinoa, yenebilir tohumları için tarımı yapılan Chenopodioideae alt familyasından bitki. Tahıllara benzer yönleri olsa da Buğdaygillerden değildir, ıspanak ve pancar gibi bitkilere daha yakındır.
Makarna ve pirincin ikamesi olarak görülen kinoa, omletten salataya, dolma içlerinden çorbalara, hamur işlerine kadar geniş bir yelpazede kullanılabilir.
Kinoa tohumu yüksek oranda vitamin, mineral ve lif içerir. Kinoa tohumunda A, B, C, D ve K vitaminleri vardır. Bu zengin içeriğe karşılık kinoa tohumlarında hiç kolesterol yoktur. Bunlar dışında kinoa tohumu magnezyum, demir, çinko, kalsiyum ve fosfor açısından da zengindir.
Kinoayı pişirmeden ve haşlamadan önce soğuk suyla, mutlaka iyice yıkayın. Kinoayı yıkayarak kabuklarındaki acı tadı yok edeceksiniz. Eğer yıkamazsanız tüketirken acı ve buruk bir tatla karşılaşabilirsiniz.Yaklaşık 1 bardak kinoa, 2 bardak suda haşlanmalıdır. Kinoa miktarını belirlemeden önce bilinmesi gereken en önemli nokta, pişen bakliyatın çiğ haline oranla üç kat daha büyük olmasıdır. Özetle 1 su bardağı kinoa, piştikten sonra üç su bardağı olacaktır.
Kinoayı haşlamaya başlamadan önce yeterli miktarda suyu kaynatın. Suyu kaynadıktan sonra yine yeterli miktardaki kinoayı sıcak suya atın. Fakat bundan önce suyun içine bir miktar tuz ilave etmelisiniz. Kinoayı ekledikten sonra suyun yeniden kaynamasını bekleyin. Kaynamaya başlayan yemeğin altını kısın. Daha sonra tencerenin kapağını kapatın. Yaklaşık 15 dakika sonra kinoa haşlanmış ve pişmiş olacaktır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR