Kereviz Konservesi - Konserve
Kereviz Konservesi - Konserve
Kereviz kış aylarında tezgahlarda baş köşeye kurulan, uzun sapları ve yaprakları olan yumru yumru bir sebzedir. Oldukça faydalı bileşenler içeren kerevizi yiyen de yemeyen de bin pişman. Kerevizi ilk kez yiyip beğenenler daha önce nasıl bu lezzetli sebzeyi denemedim diye hayıflanırken, tadını beğenmeyenler ise bir daha ağzımı sürmem diyor. İster sevin isterseniz sevmeyin, faydaları saymakla bitmeyen bu kış sebzesine sofralarınızda mutlaka yer verin.
Hem sağlıklı hem de son derece besleyici bir kavanoz dolusu taze kereviz konservesi ile kilerlerinizi doldurabilir, arzu ettiğiniz zaman ister kendinize isterseniz de sevdiklerinize leziz yemekler hazırlayabilirsiniz.

Hatice Teyze Kereviz Konservenin Hikayesi
Yorgun karaciğerleri dinlendiren kereviz, maharetli köylü kadınların nasırlı elleri ile tek tek toplanır. Hatice Teyze ilaçsız tarım ile büyümüş vitamin deposu kerevizleri tazeliklerini korurken sizler için özenle hazırlayıp konserveler. Kış aylarında sofranızı şenlendirecek kereviz konservesi kilerlerinize de çok yakışacak.
Kereviz Konserve Nasıl Tüketilebilir?

Mayhoş tadıyla damağınızda güzel tatlar bırakan kerevizi Hatice Teyze sizler özel olarak konserveleyerek son derece pratik ve kullanışlı bir hale getirdi. Güzel bir salata yapmak istediğinizde hazır kerevizlerinizi rendeleyebilir, süzme yoğurt ve dövülmüş ceviz ile karıştırabilirsiniz.

Kış mevsiminde içinizi ısıtacak terbiyeli bir çorba yapmak isterseniz de Hatice Teyze kereviz konservesi işinizi oldukça kolaylaştırır. Zeytinyağında küp küp kestiğiniz soğan, sarımsak, patates ve havucu usul usul kavurabilir, üzerine kerevizi ekleyebilir ve yumuşamaya bırakabilirsiniz. Pişmeye yakın un, yoğurt ve limon suyu ile bir meyhane hazırlayıp çorbaya katabilirsiniz. Altını kapattığınız çorbaya en son olarak tuzunu ilave ederek enfes yemeğinizi sunuma hazır hale getirebilirsiniz.

Kereviz Konserve Doğal Bir Ürün müdür?
Maydanozgillerden olan kereviz, yeşil yapraklı doğal bir sebzedir. Hatice Teyze’nin konservesinde kullanılan kerevizler yetiştirilirken hiçbir ilaç temas kullanılmaz. Hem yetişkinler hem de çocuklar gönül rahatlığıyla kereviz konservesi tüketebilir. Lifli yapısından dolayı kerevizin doyuruculuğu da oldukça fazladır. Taze taze ne zaman kereviz yemek isterseniz Hatice teyze kereviz konservesini hiç tereddüt etmeden tercih edebilirsiniz.

Hatice Teyze’de Konserveler Nasıl Elde Edilir?
Hamarat kadınlar vitamin deposu kerevizleri özenle temizler, kabuk ve saplarından ayıklar. Siz her daim taze ve doğal bir ürün tüketebilin diye tertemiz cam kavanozlara mevsiminde toplanmış kerevizleri doldurur. Steril edilmiş kavanoz kapakları geleneksel yöntemlerle hazırlanır ve cam kavanozlara doldurularak ağzı sıkıca kapatılır. Sağlıklı ve içerisinde herhangi bir katkı maddesi olmayan doğal Hatice Teyze kereviz konservesi sizler için büyük bir emekle hazırlanır.
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR