Şevketi Bostan - 600 gr. - Konserve
Şevketi Bostan - 600 gr. - Konserve

Şevketi Bostan - 600 gr. (HTKS013)

0,00
Fiyat : 24,00 TL(KDV Dahil)
Değerini bilen ellerde kara bir taştan elmasa dönüşen değerli bir taş kadar özel bir bitkidir şevketi bostan. Bu besleyici ve lezzetli bitkiyi Hatice Teyze sizler hep taze taze tüketebilin diye konserve haline getirdi. Doğallık bu konservenin hamurunda var desek abartmış olmayız.

Hatice Teyze Şevketi Bostanın Hikayesi
Ege mutfağı denildiği zaman akıllara gelen özel yemeklerin en başında şevketi bostan yer alır. Papatya ailesine mensup olan şevketi bostanın toprak altındaki saklı kökü ile boyu yaklaşık 60-70 cm civarındadır.

Hatice Teyze için İzmirli hamarat kadınlar dikenli ve uzun bir kökü bulunan şevketi bostanları dikkatlice topraktan koparıp ayıklar. Tamamen doğal bir ürün olan Hatice Teyze şevketi bostan konservesi sizler için büyük bir özenle geleneksel yöntemlerle hazırlanır ve cam kavanozlara doldurulur. Her zaman tazeliğini koruyan bu konserve ürün sofralarınızın vazgeçilmezi olur.

Doğal olan şevket bostan, hiç bir katkı maddesi ve koruyucu içermez. Sadece mevsiminde toplanan ürünlerle elde edilir.

Şevketi Bostan Nedir?
Bostan otu, şevket otu, mübarek dikeni ve akkız gibi farklı yöresel adları ile bilinen şevketi bostan yabani bir bitkidir. Üst kısmı yeşil dikenli alt kısmı da uzun köklü bir şekle sahiptir.
Ege mutfağının maharetli kadınları bu ürünü harika bir yemeğe dönüştürerek baş tacı eder. Bir tadanın asla vazgeçemeyeceği lezzete sahip olan Hatice Teyze şevketi bostan konservesi evinizin olmazsa olmazlarından olmaya adaydır.

Şevketi Bostan Nasıl Tüketilebilir?
Hatice Teyze şevketi bostan konservesi canınız ne zaman istese yiyebileceğiniz son derece doğal ve doyurucu bir üründür. İzmirliler kadar şanslı olmayan kişiler şevketi bostana ulaşmak için Hatice Teyze ile irtibata geçebilir.

Güzel bir şevketi bostan yemeği yapmanın yolu kaliteli bir zeytinyağı ve kuzu etinden geçer. Ana malzeme olan şevketi bostan konservesi açılır ve bir kenarda beklemeye alınır. Zeytinyağında soğan ve sarımsağı kavurup daha sonra kuzu etlerini tencereye eklenir. Hatice Teyze şevketi bostan konservesi de son dokunuşu yapmak için yemeğe katılır. Üzerini geçecek kadar sıcak su ile kapanan karışımı yaklaşık 30 dk pişirilmeli.

Yemeğinize asıl tadını verecek un ve limon ile hazırlanan terbiyesini de eklemeyi unutmayın. Sonrasında biraz karıştırıp altını kapatın. İşte karşınızda ilk günkü tazeliğini koruyan şevketi bostanın güzel yemeği...