Balkabağı Püresi - 350 gr.-Konserveler
Balkabağı Püresi - 350 gr.-Konserveler
Balkabağı Püresi - 350 gr.-Konserveler
Balkabağı Püresi - 320 gr. - Püre

BAL KABAĞI PÜRESİ - 320 gr. (HTKS016)

0,00
Fiyat : 53,00 TL(KDV Dahil)
Her kültürün kendine has bir balkabağı tüketme şekli yok mudur? Bazen Külkedisi’ni baloya götüren bir at arabasına, bazen Cadılar Bayramı’nın korkutucu bir yüzüne, bazen ise saray mutfağında padişahlara layık bir tatlıya dönüşüyor. Sadece tadıyla değil, şekilden şekile girmesiyle de herkesi cezbediyor bu büyük cüsseli meyve.

Osmanlı mutfağında kullanılan balkabağı, bu toprakların alışık olduğu bir tattır. Hangimizin annesi ya da ninesi akşam yemeğinin üstüne cevizli tarçınlı bir balkabağı tatlısı yapmamıştır ki.

Son zamanlarda oldukça popüler bir besin haline gelen balkabağı, mevsimi gelince birçok tarifte karşımıza çıkıyor. Balkabağından yapılan tatlılar, çörekler, kekler hatta çorbalar menülerimizde çoğalmaya başladı bile. Hatice Teyze de ilgiyle yenilen bu meyveyi, siz pratik bir şekilde kullanabilin diye püre haline getirdi ve ortaya Hatice Teyze Balkabağı Püresi çıktı.

Ekim ayının sembolü haline gelen balkabakları, soğuk kış aylarınıza zevk kazandıracak yerel bir tattır. Kaşık kaşık kullanmak isteyeceğiniz bu pürenin yoğun aromasının tariflerinize apayrı bir aroma katacağından şüpheniz olmasın.

Adapazarı ve çevresinde yetişen bu gösterişli meyve, doğal yöntemlerle yetiştirilip toplanıyor. Yörenin kadınlarının elinde kesilip pişiriliyor ve sonrasında püre haline getiriliyor. İçeriğinde sadece balkabağı ve temiz içme suyu bulunan bu katkısız püreyi, evinizde kendiniz yapmışsınız gibi güvenle tüketebilirsiniz.

Balkabağı Püresini Kimler Tüketebilir?
Turuncu rengi, kalın kabuğu, çekirdekleriyle içinde binbir türlü sihri barındırır. Tatlıya dönük tadıyla büyük küçük herkesin kalbini çalar. Bu bakımdan, bebeklere verilebilecek ilk katı gıdalardan biridir balkabağından yapılan püreler.

Anneler katı gıdaya geçen küçük bebeklerini bu püreyle besleyebilirler. Tatlı tadı ve hoş kokusuyla minik bebeklerin karnını doyurabilecek en güzel besinlerden biri olup çıkar.

Balkabağının doğal lifli yapısı da tüketilme nedenlerinden biridir. Rahat sindirimi ve kendine has yapısıyla sağlıklı beslenmek isteyen her insanın dikkatini çekecek bir besindir. Bu sayede balkabağını her yaştan insan severek şifa için tüketebilir.

Balkabağı Püresi Nasıl Tüketilebilir?
Tatlı tarifleriyle çok iyi anlaşan bu nefis püreyi istediğiniz şekilde tüketebilirsiniz. Yapacağınız tariflere aroma katmak için istediğiniz miktarda ekleyebilirsiniz. Kahvaltıya yaptığınız yulaf kaselerinde veya misafirinize yaptığınız kurabiyelerde, keklerde kullanabilirsiniz. Balkabağının ceviz, fındık, tahin, tarçın ve karanfille harika anlaştığını göreceksiniz.

Minik yavrularınıza mama hazırlarken baharat koyabiliyorsanız eğer, hafif miktarda mamaya tarçın ekleyerek karınlarını doyurmayı deneyebilirsiniz. Böylece, daha lezzetli bir öğüne dönüşecektir. Ayrıca, akşam yemeğine balkabağı çorbası hazırlayarak da menülerinize farklı bir heyecan katabilirsiniz.

Sizde alışkanlık yapacak olan bu tatlı püreyi elinizden bırakamayacaksınız. Masallara ait bu meyve bir bakmışsınız sizin kendi masalınızın bir parçası olmuş.