Domatesli Kuskus -500 gr - ERİŞTELER / ÇORBALAR
Domatesli Kuskus -500 gr - ERİŞTELER / ÇORBALAR
Domatesli Kuskus -500 gr - ERİŞTELER / ÇORBALAR

Domatesli Kuskus -500 gr (HTEÇ040)

0,00

Hatice Teyze Mutfağı'ndan sağlıklı ve yeni bir yorumla üretilmiş geleneksel bir ürün; domatesli kuskus.
Hatice Teyze farkı ile değişik çeşitlerde üretilen kuskuslar hem çocuklar için sağlıklı ve besleyici bir alternatif hem de değişik tariflerle özel sofraların vazgeçilmezi olacak.
Kuskus, geleneksel olarak kimyonla baharatlanmış bir et veya sebze güveçinin bir parçası olarak hazırlandığı Kuzey Afrika'da ortaya çıkmıştır. Bugün, Orta Doğu ve çeşitli Akdeniz mutfaklarının yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri ve Fransa ve İngiltere gibi Batı Avrupa ülkeleri de dahil olmak üzere birçok mutfakta kuskus bulunur.
Berberiler yemek, Kuzey Afrika ülkelerinde ana yemek olarak kabul edilen, nemli irmik buğdayının topçuklar halinde şekillendirilip buğday unuyla kaplanması yöntemiyle hazırlanan kuskusun bu coğrafyada topçukları pişirilmeden önce yaklaşık bir mm çapında olur. İsrail'de de yaygın olan Levanten tarzında topçuklar daha kalındır, irmik yerine sert buğday/ durum buğdayından yapılır.

Hatice Teyze Kuskus Nasıl Yapılır?
Geleneksel kuskusun yapılışında önce irmiğin üzerine süt ve su karışımı azar azar dökülerek hazırlanır. Ayrıca bu sosa bolca yumurta da kırılır. Üzerine serpilen unla birlikte ufak topakların oluşması sağlanır. Son olarak elekten geçirilen bu topaklar temiz bir bezin üzerinde kurumak üzere bırakılır. 
İrmik yerine Durum Buğdayı da kullanılabilir. Hatice Teyze Mutfağı'nda yuvarlama ve şekil verme işlemi makinalarda yapılır.
Pişirme yönteminde de kuskusyer denen tencereyle buharda pişirme yöntemi kullanılır. İç içe geçmiş iki tencereden oluşan kuskusyerin üst kısmındaki tenceresinde ufak delikler bulunuyor. Bu sayede alt tencerede sulu et pişerken onun buharıyla da üst tenceredeki kuskus pişiyor. Böylece karşı koyulmaz bir yemek ortaya çıkıyor. 
Siz de normal haşlama ve buhar tencerelerinde bu pişirme işlemini yapabilirsiniz.
Sağlıklıve besleyici kuskus, tok tutuyor ve enerji üretimini artırıyor. İçeriği dolayısı ile birçok faydası olan kuskusu özellikle evde kaldığımız bu dönemde sağlıklı pişirme yöntemleri kullanarak tüketip menülerinizi zenginleştirebilirsiniz. Kuskusla doyurucu salatalar yapabilir, pilav ve makarna gibi sosla hazırlanan alternatifler tarifler deneyebilirsiniz.
Ruşeymli Kuskusu Özel Kılan Etkenler Nelerdir? 
İçindeki malzemeler nedeni ile sağlıklı ve besleyici bir besin olan kuskus Hatice Teyze Mutfağı'nda baharat ve sebze takviyeleri ile daha zenginleştiriliyor. 
Domatesli Kuskusu özel kılan tabii ki ürüne rengini veren besleyeciliğine katkı yapan sağlıklı doğal ata tohumundan yetiştirilmiş domates.
Ruşeymin Özelliği ve Faydaları
Ruşeym buğday tanesinin canlı kısmı olup en hayati ve besin deposu olan bölgesidir. Gıda maddesi olarak buğday ruşeymi 1 ton buğdaydan 1 ile 3 kg kadar elde edilebilir. Ruşeymin %30 kadarı yumurta et ve süt kalitesinde proteine sahip olup doymamış yağ asitleri besinsel lifler kalsiyum fosfor folik asit omega 3 potasyum çinko gibi mineral maddeler şekerler ve b kompleksi vitaminleri ile e vitamini gibi vital besin maddelerince zengindir.

Kuskus Doğru Şekilde Nasıl Pişirilir?
Kuskusu makarna pişirir gibi değil demleme/pilav yöntemiyle pişirmek daha uygundur. İstediğiniz dirilik yöntemine göre üzerini kaplayacak kadar sebze/et suyu ile pişirmeniz veya sos içinde pişirmeniz lezzetine lezzet katacaktır.
Hatice Teyze Kuskusunun Kalitesi
Hatice Teyze Mutfağı'nda hazırlanan diğer tüm besinler gibi zerdeçallı kuskus da özenle hazırlanır. Tarhananın içinde yer alan her biri ürünün üretimi Hatice Teyze’nin tüm Türkiye’de bulunan 14 farklı atölyesinde gerçekleştirilir. Geleneksel yöntemlerin son teknoloji ile buluştuğu bu atölyelerde her bir aşama alanında uzman mühendisler tarafından denetlenir.