Siyez Burgu Makarna - 350 gr - Makarnalar
Siyez Burgu Makarna - 350 gr - Makarnalar

Siyez Burgu Makarna - 350 gr (HTEÇ047)

Fiyat : 60,00 TL(KDV Dahil)
60,00 TL 'den başlayan taksitlerle

Siyez Burgu Makarna Türkiye’nin buğday çeşidi olan %100 siyez buğdayı unundan hazırlanmıştır. Lif yönünden oldukça zengin ve besleyici olan Siyez Çubukları diyetine dikkat eden makarna severlere özel üretilmiştir.

Siyez  Özelliği ve Faydaları
Einkorn olarak da bilinen Siyez buğdayı ilk olarak 10.000 yıl önce Yakın Doğu’da tespit edilmiş olup, kültüre alınmış günümüz buğdayının da atasıdır. Hititler ve Frigler tarafından da tarımı yapılmış olan Siyez buğdayına verilen ilk isim Hititçe bir kelime olan "Zız" iken, daha sonraları "Siyez" ve bazen de "Kaplıca" olarak adlandırılmıştır. Günümüzde halen Kuzey Anadolu’da, Balkan ülkelerinde, Almanya, İsviçre, İspanya ve İtalya’da ekimi yapılmaktadır. 
Tek başakçıklı olması ve sıkı kavuz yapısı itibarı ile hastalık ve zararlılara dayanıklı, kurak şartlarda ve fakir topraklarda rekabet gücü yüksek bir tür olarak bilinen Siyez Buğdayı'nın, yapılan çalışmalarda yüksek yağ içeriğine ve ekmeklik buğdaya göre daha fazla sarı lutein oranına sahip olduğu ortaya konmuştur. Ayrıca tam tahıl tüketimiyle ilişkili sağlık yararları ve düşük glisemik indekse sahip olmasının yanında, fonksiyonel gıda olarak da protein, fenolikler, tokoferoller ve karotenoidler açısından diğer buğday türlerine göre daha zengin bir yapıda olduğu tespit edilmiştir.

Siyez Makarna Nasıl Pişirilir?
Siyez Makarna  makarna pişirir gibi değil demleme/pilav yöntemiyle pişirmeyi denetebilirsiniz Böylece içinde haşladığınız suyun ve makarnanın besin değerleini daha fazla korumuş olursunuz. Bu yöntemle istediğiniz dirilik yöntemine göre üzerini kaplayacak kadar sebze/et suyu ile pişirmeniz veya sos içinde pişirmeniz lezzetine lezzet katacaktır.

Hatice Teyze Siyez Burgu Makarna Kalitesi
Hatice Teyze Mutfağı'nda hazırlanan diğer tüm besinler gibi  Siyez Çubuk Makarna da özenle hazırlanır. İçinde yer alan her biri ürünün üretimi Hatice Teyze’nin tüm Türkiye’de bulunan 14 farklı atölyesinde gerçekleştirilir. Geleneksel yöntemlerin son teknoloji ile buluştuğu bu atölyelerde her bir aşama alanında uzman mühendisler tarafından denetlenir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR